Kansainvälisyys

Korona-tilanne vaikuttaa kv-vaihtoihin

Esedun johto linjasi maaliskuun 2020 alussa, että kaikki vaihdot keskeytetään Korona-tilanteen vuoksi. Vaihdossa olleet Esedun opiskelijat kutsuttiin kotimaahan ja myös Suomessa olleet ulkomaiset vaihdot keskeytettiin. Vaihtoja ei järjestetä kevätlukukauden 2020 aikana. Tammikuun haussa hyväksytyt vaihtojaksot pyritään toteuttamaan syyslukukaudella. Tiedotamme tarkemmin, kunhan tilanne selkiytyy ja matkustaminen on jälleen mahdollista. Syyskuussa on tarkoitus toteuttaa uusi haku kv-vaihtoihin. Näiden vaihtojen ajankohta olisi kevälukukausi 2021.

Maailma on avoin sinulle!

Kansainvälistymisen mukanaan tuomat taidot ovat yhä suuremmassa roolissa myös kotimaan työympäristöissä ja ovat osa työelämän vaatimia ominaisuuksia. Tarjoamme sinulle monia loistavia mahdollisuuksia kansainvälistymiseen opintojesi aikana.

Voit hankkia kansainvälistä osaamista osana omia opintojasi joko kansainvälistymällä kotimaassa tai lähtemällä ulkomaanvaihtoon. Voit osallistua kieli- ja kulttuuriopintoihin tai vaikkapa toimia ulkomaisen vaihto-opiskelijan tutor-opiskelijana. Kokemus työkulttuurista ja –tavoista ulkomailla antaa valmiuksia toimia monikulttuurisessa työympäristössä sekä menestyä kansainvälistyvillä työmarkkinoilla. Työskentely ulkomailla täydentää ammatillista osaamistasi ja on osa opintojasi.

Kansainvälisyysvastaavina toimivat opettajat (kv-vastaavat) tiedottavat opiskelijoita näistä mahdollisuuksista ja neuvovat kaikissa käytännön asioissa. Ota siis yhteyttä oman alasi kv-vastaavaan (yhteystiedot sivun alla). Voit kysyä neuvoa myös omalta opettajaltasi.

Esedun tarjoamien mahdollisuuksien lisäksi hyödynnä myös:

  • Ready for Life – vastavalmistuneiden opiskelijoiden ulkomaanjaksot

Ota yhteyttä

Otavankatu 4, Mikkeli

Hapi Väärä
puh. 044 711 5919
hapi.vaara@esedu.fi
(ma-to)

Jenni Kolmisoppi
puh. 044 711 5082
jenni.kolmisoppi@esedu.fi
(pääsääntöisesti tiistaisin)

Koulutusalojen kansainvälisyysvastaavat

Mikkeli

Sosiaali- ja terveysala
Tarja Rantee
puh. 040 632 7155, tarja.rantee@esedu.fi

Kodinhuoltajat, toimitilahuoltajat
Päivi Häkli
puh. 040 768 0616, paivi.hakli@esedu.fi

Ravintola- ja cateringala, elintarvikeala
Terttu Pulkkinen
puh. 044 711 5240, terttu.pulkkinen@esedu.fi

Tekstiili- ja muotiala
Päivi Särkkä-Lehkonen
puh. 044 711 5768, paivi.sarkka-lehkonen@esedu.fi

Liiketoiminta
Jenni Kolmisoppi
puh. 044 711 5082, jenni.kolmisoppi@esedu.fi

Tieto- ja viestintätekniikka, tieto- ja tietoliikennetekniikka, sähkö- ja automaatiotekniikka
Tuomas Puro
puh. 044 711 5903, tuomas.puro@esedu.fi

Hius- ja kauneudenhoito

Turvallisuusala
Marjuska Falck
puh. 050 389 2347, marjuska.falck@esedu.fi

Autoala
Seppo Honkanen
puh. 044 711 5790, seppo.honkanen@esedu.fi

Teuvo Särkkä
puh. 044 711 5232, teuvo.sarkka@esedu.fi

 

Logistiikka
Teemu Ollila
puh. 050 389 1271, teemu.ollila@esedu.fi

Maatalous- ja puutarha-ala
Markku Loippo
puh. 044 711 5746, markku.loippo@esedu.fi

Metsäala
Jari Taavitsainen
puh. 044 711 5647, jari.taavitsainen@esedu.fi

Rakennusala, pintakäsittelyala, kiinteistönhoitajat, talotekniikka, kone- ja tuotantotekniikka, puuala
Markku Partanen
puh. 050 389 2340, markku.partanen@esedu.fi

 

Pieksämäki

Metsäala
Jussi Kosonen
puh. 040 305 6691, jussi.kosonen@esedu.fi

Muut koulutusalat
Tuula Lindholm
puh. 040 305 6669, tuula.lindholm@esedu.fi

Logo Erasmus+ Programme

Opiskelijoidemme ja henkilöstömme ulkomaanvaihtoja rahoittaa Euroopan Unionin Erasmus+ -ohjelma.

Jaa sivu