28.5.2021

Onnea valmistuneille – katso kevään aikana valmistuneiden nimet

Esedusta on kuluneen kevään aikana valmistunut lähes 500 uutta ammattilaista. Valmistujaisjuhlaa vietettiin Esedulla tänä keväänä poikkeuksellisesti etänä. Etävalmistujaisjuhlan pääset katsomaan Esedun Youtube-kanavalla.

Huom. valmistuneiden listassa on vain niiden nimet, jotka ovat antaneet luvan nimensä julkaisuun.

Mikkelistä valmistuneet

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja
Kimi Heikkinen Juva
Juuso Hämäläinen Juva
Jyri Hämäläinen Juva
Mikael Kiiski Juva
Eetu Kovanen Mikkeli
Eetu Poutanen Juva
Julius Rietz Mikkeli
Jarno Timberg Puumala

Autoalan perustutkinto, autokorinkorjaaja
Marika Laulainen Mikkeli
Iina Lempinen Mikkeli
Konsta Montonen Mikkeli

Elintarvikealan perustutkinto, leipuri-kondiittori
Vilma Jääskeläinen Mikkeli
Petra Kekäläinen Mikkeli
Venla Koskinen Mikkeli
Sanni Lahikainen Mikkeli
Miia Männistö Juva
Ronja Taskila Mikkeli
Nea Valjakka Mikkeli

Erityisruokavaliopalvelujen erikoisammattitutkinto, dieettikokki
Hanna Eronen Mikkeli

Hieronnan ammattitutkinto
Sanna Albrecht-Tiihonen Kangasniemi
Nina Laurila Mikkeli
Jyri Pöntinen Pieksämäki

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kampaaja
Mimmi Ahonen Puumala
Jonna Hämäläinen Juva
Jutta Hämäläinen Mikkeli
Tiina Känkänen Mikkeli
Elina Nieminen Kuopio
Jessica Saloranta Mikkeli

Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto
Anna-Maija Muurinen Mikkeli
Isto Virtanen Mikkeli

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto, koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjaaja
Inka Kaita Mikkeli
Iida Marttinen Mikkeli
Tiia Partti Mikkeli
Terhi Rosti Mikkeli
Tiia Tikkanen Mikkeli

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja
Tuula Hokkanen Mikkeli
Jimi Hämäläinen Mikkeli
Heikki Lappi Pieksämäki

Liiketoiminnan ammattitutkinto
Simo Tuomisalo Mikkeli

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi
Svetlana Bilous Mikkeli
Minja Karjalainen Mikkeli
Juho Kontulainen Mikkeli
Matias Lehtivaara Espoo
Sini Liimatainen Mikkeli
Sara Liukkonen Mikkeli
Ilkka Mikkonen Mikkeli
Lassi Nevanoja Mikkeli
Tuija Ogbata Mikkeli
Iida Puumalainen Mikkeli
Matias Pylkkänen Mikkeli
Tommi Romo Kangasniemi
Kiia Rossi Mikkeli
Iida Sappinen Mäntyharju
Tino Seppänen Mikkeli
Sanna Sistonen Mikkeli
Jenna Tarvainen Mikkeli
Tom Turkulainen Mikkeli
Johanna Törmänen Mikkeli
Veeti Vahvaselkä Mikkeli

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja
Eemeli Hämäläinen Mikkeli
Aleksi Jokinen Mikkeli
Justus Kamppi Mikkeli
Ville Lahtinen Mäntyharju
Tapio Loisa Mikkeli
Miika Maaranen Juva
Eemeli Partanen Joroinen
Vilma Roivas Mikkeli
Jimi Seitti Mikkeli
Mimmi Tarkiainen Mikkeli

Lähiesimiestyön ammattitutkinto
Tiina Nevander Juva
Anni Tuokko Juva
Taina Turunen Kangasniemi

Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja
Heidi Hänninen Mikkeli
Krista Härkönen Pieksämäki
Silja Marttila Pertunmaa
Niina Pankakari Mikkeli
Kati Partanen Mikkeli
Oona Viinikainen Äänekoski

Matkailualan perustutkinto, vastaanottovirkailija
Emmi Ollikainen Mäntyharju

Metsäalan perustutkinto, metsäkoneenkuljettaja
Aatu Asikainen Juva
Simo Buur Mikkeli
Eemil Halinen Mikkeli
Eemeli Hasanen Mikkeli
Tuomas Holappa Mikkeli
Jesse Häkkinen Mikkeli
Lassi Kauppinen Mikkeli
Aapo Kettunen Mäntyharju
Niklas Kinnunen Mikkeli
Roope Lyytikäinen Rantasalmi
Joni Martikainen Juva
Juuso Mäki Mikkeli
Tatu Outinen Hirvensalmi
Hugo Pöyry Mikkeli
Jimi Rantanen Kouvola
Paavo Räisänen Rantasalmi
Leevi Suojala Mäntyharju
Jere Turunen Kouvola
Jesse Ukkonen Mikkeli
Jami Valkonen Mikkeli

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari
Marika Kontinen Mikkeli

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, tekninen kiinteistönhoitaja
Teemu Lahikainen Mikkeli
Ismo Lidner Mikkeli

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, kodinhuoltaja         
Vilja Nousiainen Mikkeli

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, toimitilahuoltaja           
Olga Haskic Mikkeli
Outi Rissanen Mikkeli
Kati Saksa Kangasniemi
Jo-An Tinaytina Juva

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kiinteistönhoitaja             
Niko Temisevä Mikkeli

Puutarha-alan perustutkinto, puutarhuri
Anu Bagge Mikkeli
Suvi Hämäläinen Mikkeli
Hanna Härkänen Mikkeli
Tiina Kettunen Mikkeli
Irene Korpikallio Mikkeli
Irmeli Leminen Juva
Tanja Matilainen Mikkeli
Katja Pietilä Mikkeli
Mari-Kaisa Siitonen Imatra

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja
Miika Heikkinen Mikkeli
Topi Heikkinen Mikkeli
Mikko Kurronen Mikkeli
Veeti Mikkola Hirvensalmi
Verneri Muukka Mikkeli
Iitu Parkkinen Mikkeli
Tomi Pöyhönen Mikkeli
Aatu Salmenius Juva
Konsta Tullinen Mikkeli
Niko Voutilainen Mikkeli

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija
Milla Barck Mikkeli

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki
Marja Halonen Mikkeli
Azusa Hokkanen Mikkeli
Vesa Jähi Mäntyharju
Mirva Liukkonen Mikkeli
Matias Marttinen Kangasniemi
Aron Rahikainen Mikkeli

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja 
Ada Eriksson Mikkeli
Joni Estola Mikkeli
Matleena Haapala Ilmajoki
Emmi Halinen Juva
Iina Heikkinen Mikkeli
Tanja Hintikainen Mikkeli
Kia Huoponen Mikkeli
Kaisa Kilpeläinen Mikkeli
Joel Kontinen Mäntyharju
Riikka Kontio Mikkeli
Mikko Lae Mikkeli
Sonja Laitiainen Mikkeli
Sallamari Lampinen Puumala
Iida Laurikainen Mikkeli
Anna Litaniuk Mäntyharju
Janette Lotta Mikkeli
Maiju Partanen Mikkeli
Sari Piiroinen Mikkeli
Kerttu Puustinen Mikkeli
Ronja Rytkönen Mikkeli
Satu Ryyti Mikkeli
Janna Saarinen Mikkeli
Riikka Taavitsainen Mikkeli
Mari Tarhonen Mikkeli
Noora Tarvainen Mikkeli
Anni Tarvonen Kangasniemi
Jonna Turkka Mikkeli
Tuuli Vehviläinen Mikkeli
Tuula Vuorinen Hirvensalmi

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, perustason ensihoitaja
Piia Esterinen
Sirpa Huttunen Mikkeli
Iina Hämäläinen Kouvola
Saija Lasaroff Puumala
Niina Pennanen Pieksämäki

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja
Vili Asikainen Mikkeli
Toivo Kauppinen Mikkeli
Aleksi Koivisto Mikkeli
Oskar Levoska Mikkeli
Justus Mäkelä Mikkeli
Elmeri Nikulainen Mikkeli
Niko Okkonen Mikkeli
Joonas Pöyry Mikkeli
Olivia Tillaeus Mikkeli

Taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani
Heli Korhonen Suomussalmi

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja
Jani Haikarainen Mikkeli
Tuukka Lampinen Mikkeli
Oskari Lautiainen Mikkeli
Juho Myyryläinen Mikkeli

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja
Sami Hyytiä Mikkeli
Iiro Hämäläinen Mikkeli

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi
Niko Hämäläinen Mikkeli
Juuso Nisula Mikkeli
Toni Ruhanen Mikkeli
Aleksandra Sappinen Mikkeli
Riina Volanen Mikkeli

Yrittäjän ammattitutkinto           
Pauliina Hintsanen Mikkeli
Anu Koskinen Mikkeli

Pieksämäeltä valmistuneet

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja
Jesse Riipinen Pieksämäki

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi
Roosa Heiskanen Pieksämäki
Inka Markkanen Pieksämäki
Veera Markkanen Varkaus
Lilli Piispanen Pieksämäki
Sara Pulkkinen Mikkeli
Vilma Saarinen Mikkeli

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, parturi
Outi Venäläinen Pieksämäki

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneasentaja
Jiri Marttinen Pieksämäki
Tero Parkkonen Mikkeli
Joel Teittinen Pieksämäki

Liiketoiminnan ammattitutkinto
Virpi Nieminen Pieksämäki

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi
Ronja Eskelinen Pieksämäki
Suvi Hirvonen Pieksämäki
Noora Hämäläinen Pieksämäki
Laura Juvonen Mikkeli
Kaisa Riipinen Pieksämäki
Svitlana Romo Mikkeli
Jenni Saharinen Pieksämäki
Samuli Sipinen Mikkeli
Taru Venäläinen Pieksämäki

Metsäalan perustutkinto, metsäkoneenkuljettaja
Mikko Jäske Joroinen
Eetu Nyberg Pieksämäki
Jesse Pakarinen Pieksämäki
Valtteri Pusa Kangasniemi

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja
Eetu Janhonen Pieksämäki
Niklas Janhunen Pieksämäki
Tuukka Karjalainen Pieksämäki
Jere Lampinen Kangasniemi
Vili Pohjolainen Pieksämäki
Janne Simonen Pieksämäki
Eemeli Tukiainen Pieksämäki

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija
Jane Gross Pieksämäki

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki
Katja Purhonen Pieksämäki
Hanna Stjerna Pieksämäki

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja
Iida Huttunen Pieksämäki
Anu Karhunen Pieksämäki
Miia Kokkonen Pieksämäki

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja
Julius Kalliola Pieksämäki
Niko Komulainen Pieksämäki
Markus Kovanen Pieksämäki
Jere Kääriäinen Pieksämäki
Eetu Maljanen Pieksämäki
Joonas Sutela Pieksämäki
Vertti Tiihonen Pieksämäki
Leevi Vihonen Pieksämäki
Jope Åkerman Pieksämäki

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi
Ari Puikkonen Pieksämäki

Valmistuville stipendejä ovat myöntäneet:

  • Betset MB Oy
  • Cutrin Oy
  • Eevi ja Eemil Tannisen Säätiö
  • Einari Vidgren Säätiö
  • Elvera Oy
  • Esedun Pieksämäen Opiskelijayhdistys
  • ESE-Tekniikka Oy
  • Eskky:n rahasto (Etelä-Savon koulutuksen kuntayhtymä
  • Etelä-Karjalan Säästöpankkisäätiö
  • Etelä-Savon Hydraukiikkakeskus Oy
  • Etelä-Savon Koneyrittäjät
  • Etelä-Savon Koulutus Oy:n Pieksämäen stipendirahasto
  • Etelä-Savon sosiaali- ja terveyspalvelujen kuntayhtymä
  • Go On Mikkeli
  • Heinäveden Koneurakointi Oy
  • Herbert Murron rahasto
  • Hilja ja Alpo Savolaisen rahasto
  • Hirvensalmen Lions Club
  • Itä-Suomen Ruiskumaalaus
  • Jorma Vokkolaisen rahasto
  • Juvan Autohuolto Oy
  • Kaakkois-Suomen LVI Talo Oy
  • Kangasniemen Kunta
  • Keskustan Pieksämäen kunnallisjärjestö ry
  • Laila Huttusen stipendirahasto
  • Leena Kyrön rahasto
  • Lions Club Pieksämäki mlk
  • Lions Club Pieksämäki/ Keskus ry
  • Lions Club Virtasalmi
  • Lipaprofiili Oy
  • Maaseutuoppilaitoksen stipendirahasto
  • Metsä Group
  • Metsämiesten Säätiö
  • Metsämiesten säätiö
  • Mikkelin Puutarhayhdistys ry
  • Mikkelin Sähköalantyöntekijät ry
  • Mikkelin Urheilusukeltajat ry.
  • Miraculos OY
  • Osuuspankki
  • Pieksämäen ammattioppilaitoksen opettajayhdistys ry
  • Pieksämäen Rotaryklubi ry
  • Pieksämäen Seudun Insinöörit
  • Pieksämäen seudun Lottaperinneyhdistys ry
  • Pieksämäen Yrittäjät ry
  • Pro-Tot Oy
  • Rakennusliiton Pieksämäen osasto
  • Saimaan Sähkötyö Oy
  • SAK:n Mikkelin Seudun paikallisjärjestö
  • Savon Voima Oyj
  • Schwarzkopf Professional
  • Sim Finland Oy
  • Suomen Ensihoitoalan Liitto ry
  • Suomen Pelastusalan ammattilaiset SPAL ry
  • Suonenjoen Lions Club
  • SuPer ry
  • Sähkö-Soikkeli Oy
  • Talous ja Nuoret TAT
  • Tehy ry
  • Tikkurila Oyj
  • Viivi Savanderin stipendirahasto
  • Vähittaiskaupan Ammattikasvatussäätiö
  • Wella Professional
Jaa sivu