29.5.2020

Onnea valmistuneille – katso kevään aikana valmistuneiden nimet

Esedusta on kuluneen kevään aikana valmistunut lähes 500 uutta ammattilaista. Toukokuussa todistuksen itselleen saa noin 200 valmistunutta. Vuosittain Esedulta valmistuu yli 1200 ammattilaista alueemme työelämän tarpeisiin.

Valmistujaisjuhlaa vietettiin Esedulla tänä keväänä poikkeuksellisesti etänä. Etävalmistujaisjuhlan pääset katsomaan Esedun Youtube-kanavalla.

Huom. valmistuneiden listassa on vain niiden nimet, jotka ovat antaneet luvan nimensä julkaisuun.

Mikkeli

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja
Eriksson Max Mikkeli
Karppinen Jesse Lappeenranta
Kiukas Niko Mikkeli

Autoalan perustutkinto, varaosamyyjä
Ojala Henri Mikkeli

Autoalan perustutkinto, autokorinkorjaaja
Ronkainen Tino Juva
Sallinen Pasi Juva
Ukkonen Niko Mikkeli

Elintarvikealan perustutkinto, elintarvikkeiden valmistaja
Liukkonen Kati Mikkeli

Elintarvikealan perustutkinto, leipuri-kondiittori
Paasonen Saara Mäntyharju

Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja
Kotro Vilma Puumala (suorittanut myös yo-tutkinnon)
Marttinen Janita Mikkeli
Poutiainen Miro Mikkeli
Puolakka Nea Mikkeli
Savolainen Sini Mikkeli

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki
Erkkilä Jenina Mikkeli
Kohvakka Jessika Mikkeli
Manninen Aleksi Mikkeli
Parkkinen Aki Mikkeli
Riittinen Nico Mikkeli

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija
Baosanthia Rattawoot Mikkeli
Pöntinen Kiia Mikkeli

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki
Leski Krzysztof Mikkeli

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija
Kuivala Sara Mikkeli

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto, kiinteistönhoitaja
Hakanen Rasmus Mikkeli
Tauschi Roni Mäntyharju

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi
Elo Emma Kouvola
Haikarainen Netta Juva
Junnonen Jonna Mikkeli
Kakriainen Eetu Mikkeli (suorittanut myös yo-tutkinnon)
Kuismala Viivi Mikkeli (suorittanut myös yo-tutkinnon)
Kuoppala Aake Mikkeli (suorittanut myös yo-tutkinnon)
Laakso Kasper Mikkeli
Mäkinen Tuulia Mikkeli
Nouroozi Morteza Mikkeli
Piiparinen Ville Mikkeli
Riipinen Ella Mikkeli (suorittanut myös yo-tutkinnon)
Riuttamäki Anne Juva (suorittanut myös yo-tutkinnon)
Sihvonen Mikko Mikkeli
Siiskonen Joona Mikkeli
Suvinen Jaakko Mikkeli
Taipalinen Casper Mikkeli
Teittinen Anni Juva
Hartonen Veera Mikkeli
Kesonen Heidi Mikkeli
Lepistö Essi Mikkeli
Parkkinen Jani Juva
Sojakka Katri Mikkeli

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja
Honkanen Veeti Juva
Kanerva Pietu Mikkeli
Kettunen Viktor Mikkeli
Korhonen Mikko Juva
Kummala Joona Mikkeli
Kuusinen Kalle Mikkeli
Leinonen Vertti Juva
Lyytikäinen Oskari Mikkeli
Murdasov Aleksander Pieksämäki
Orava Aleksi Juva
Orbinski Mira Mikkeli
Väisänen Aapo Mikkeli

Logistiikan perustutkinto, linja-autonkuljettaja
Lundberg Roope Hirvensalmi

Maatalousalan perustutkinto, maaseutuyrittäjä
Albrecht Henna Kangasniemi
Roos Päivi Mikkeli

Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja
Jaakkola Tiia Mikkeli
Kontinen Heidi Mikkeli
Lappi Marjo Mikkeli
Laukkanen Veera Mikkeli
Seppä Sonja Vaasa
Valjakka Ira Mikkeli
Vienonen Aliisa Puumala

Matkailualan perustutkinto, matkailupalvelujen tuottaja
Marttinen Siiri-Sofia Mikkeli
Valjakka Riina Mikkeli

Matkailualan perustutkinto, vastaanottovirkailija
Paasonen Anastasia Mikkeli

Metsäalan perustutkinto, metsäkoneenkuljettaja
Hokkanen Tuukka
Huovila Roni
Hyyryläinen Teemu
Jokinen Panu
Junni Riku
Koivunen Ville
Konga Jere
Kylmälä Niko
Laihanen Einari
Lattunen Juho
Lehti Joel
Lehtonen Lassi
Loponen Kasper
Mäkelä Joni
Paunonen Aapo
Puhakka Leevi
Saloranta Jenna
Takkinen Joonas (suorittanut myös yo-tutkinnon)
Turkki Aatu
Vahvaselkä Tomi
Yläharju Joona

Metsäalan perustutkinto, metsäkoneenkuljettaja (Savonlinna)
Heltimoinen Joni
Joronen Topi
Kapanen Tommi
Klemetti Joona
Kuutti Jens
Luostarinen Markku
Mononen Tero
Suominen Marko
Suuronen Juuso
Turtiainen Mikko
Vehkonen Antton

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari
Niemelä Miia Mikkeli

Puutarha-alan perustutkinto, puutarhuri
Hänninen Karoliina Mikkeli
Keskinen Mari Mikkeli
Minikaeva Olga Ulkomaat

Puuteollisuuden perustutkinto, puuseppä
Häyrinen Ville Mikkeli

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja
Jokinen Jasper Mikkeli
Kerminen Nikolas Mikkeli
Korhonen Samuli Mikkeli
Lintunen Mikko Mikkeli
Matilainen Väinö Mikkeli
Mustonen Eetu Mikkeli
Ulmanen Santeri Pertunmaa

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja
Ahonen Kaisa Mikkeli
Häkkänen Laura Mäntyharju
Hänninen Ella Mikkeli
Jaatinen Katriina Mikkeli
Jääskeläinen Sofia Juva
Karjalainen Assi Mikkeli
Kohvakka Niina Mikkeli
Kokkonen Hannu Juva
Kosonen Pia Mikkeli
Lepistö Ella Mikkeli
Lindberg Siru Mikkeli
Löytty Sasu Mikkeli (suorittanut myös yo-tutkinnon)
Mesiäinen Helena Mikkeli
Oiva Elise Mikkeli
Pihlajamaa Sami Mikkeli
Pöyry Kia Pertunmaa
Raatikainen Sara Mikkeli
Saalasti Jonna Mikkeli
Sajaniemi Timo Mikkeli
Seppänen Sini Mäntyharju
Siiskonen Julia Mikkeli
Svahn Laura Mikkeli
Tervo Oona Sotkamo
Tiusanen Opri Mikkeli
Toivanen Natalia Mikkeli
Uimonen Elsa Hirvensalmi
Väisänen Marja Juva

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, perustason ensihoitaja
Avikainen Janne Mikkeli
Peltoniemi Antti Suonenjoki
Simonen Suvi Kangasniemi

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja
Hämäläinen Saku Mikkeli
Kaukorinne Aleksi Mikkeli
Kokkonen Akseli Mäntyharju
Kuitunen Hanna Mikkeli
Reiman Jani Mikkeli
Jaatinen Miika Mikkeli
Kiiskinen Miska Puumala
Kiviniemi Noora Mikkeli
Laasonen Tytti Ähtäri
Lehkonen Akseli Mikkeli
Martikainen Carlos Mikkeli
Neuvonen Tommi Mikkeli
Volanen Lassi Mäntyharju

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja
Ahlgren Tuomas Mikkeli
Hazarzada Habibullah Mikkeli
Hokkanen Herkko Mikkeli
Hokkanen Nuutti Mikkeli
Hämäläinen Eele Mikkeli
Juutilainen Tuomo Mikkeli
Kaykonen Kirill Mäntyharju
Liukkonen Otto Mikkeli
Razavi Hadi Mikkeli
Roponen Pyry Juva
Sorjonen Ossi Mikkeli
Valonen Olli Mikkeli

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, designtekstiilien valmistaja
Korhonen Satu Pieksämäki

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, sisustustekstiilien valmistaja
Liimatta Suvi Mikkeli

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja
Platonov Simeon Mikkeli

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi
Jussila Katariina Mikkeli
Maczulskij Miklas Mäntyharju
Oinonen Emma Hirvensalmi (suorittanut myös yo-tutkinnon)
Palmiste Silver Mikkeli

Turvallisuusalan ammattitutkinto
Vanhala Anni Mikkeli

Hieronnan ammattitutkinto
Kaukonen Katri Mikkeli
Lampinen Satu Mikkeli
Scharf Sandra Pieksämäki
Tirri Olli Mäntyharju

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto, koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjaaja
Ollikainen Aino Mikkeli

Isännöinnin ammattitutkinto
Laasonen Timo Mikkeli
Suhonen Janne Mikkeli

Liiketoiminnan ammattitutkinto
Jukarainen Annamari Mikkeli
Voutilainen Riina Heinola

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto
Hannula Essi Mikkeli
Kakriainen Anne Mikkeli
Oinonen Kati Mikkeli
Paalanen Kati Mikkeli

Vanhustyön erikoisammattitutkinto
Lång Riikka Hirvensalmi

Pieksämäki

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja
Leskinen Miika Pieksämäki
Piippo Noa Pieksämäki

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki
Hyvärinen Joonas Joroinen
Tiitinen Laura Pieksämäki

Kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi
Halonen Meri Pieksämäki
Häkkinen Essi Mikkeli (suorittanut myös yo-tutkinnon)
Laitinen Kiia Mikkeli
Mynttinen Aino Pieksämäki (suorittanut myös yo-tutkinnon)
Naukkarinen Emma Pieksämäki
Putkonen Meeri Pieksämäki (suorittanut myös yo-tutkinnon)

Kone- ja metallialan perustutkinto, kunnossapitoasentaja
Pesonen Mikael Pieksämäki

Kone- ja metallialan perustutkinto, asentaja
Jormanainen Onni Pieksämäki

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi
Henriksson Sebastian Pieksämäki
Koistinen Marjukka Pieksämäki
Laitinen Jenita Jyväskylä
Majamäki Martti Pieksämäki
Matilainen Jasmin Suonenjoki
Mönttinen Jenna Pieksämäki
Paasonen Milla Pieksämäki

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi
Eskelinen Viivi Pieksämäki

Metsäalan perustutkinto, metsäkoneenkuljettaja
Heiskanen Matti Pieksämäki
Hirvonen Juho Suonenjoki
Iivarinen Simeon Hankasalmi
Kuosmanen Tarmo Leppävirta
Laitinen Henri Hankasalmi
Makkonen Ville Suonenjoki
Oksanen Joni Kangasniemi
Ollikainen Eetu Kangasniemi
Pehkonen Jesse Joroinen
Ryysyläinen Juho Pieksämäki
Taavitsainen Jaakko Pieksämäki
Taavitsainen Joonas Pieksämäki
Tenhunen Topi Leppävirta
Toikkanen Saku Rautalampi

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja
Hintikka Miiko Pieksämäki
Janhunen Joonas Pieksämäki
Nykänen Vili Pieksämäki
Ryynänen Leevi Pieksämäki
Teittinen Eevertti Pieksämäki
Tiitinen Vili Pieksämäki
Vehviläinen Miika Pieksämäki

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja
Karell Petri Pieksämäki
Karjalainen Rita Pieksämäki
Kivihalme-Iivanainen Tiina Joroinen
Korpikoski Arja Pieksämäki
Pasanen Venla Pieksämäki
Pekurinen Jessika Pieksämäki
Sutinen Miika Varkaus
Taavitsainen Emmi Pieksämäki
Tolvanen Henna Suonenjoki
Valta Vivi Pieksämäki

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja
Jäppinen Leevi Suonenjoki
Karhu Tino Pieksämäki
Pöyhönen Joni Pieksämäki
Rytkönen Teemu Pieksämäki
Veijonen Tatu Pieksämäki
Äijö Aleksi Pieksämäki

Valmistuville stipendejä ovat myöntäneet:

  • Cutrin
  • Einari Vidgrénin säätiö
  • Eevi ja Eemil Tannisen säätiö
  • Essote
  • ESSKY stipendirahasto
  • Etelä-Karjalan Säästöpankkisäätiö
  • Etelä-Savon Hydrauliikkakeskus Oy
  • Etelä-Savon keittiömestarit ry
  • Etelä-Savon Koneyrittäjät ry
  • Etelä-Savon Koulutus Oy stipendirahasto
  • Henrik Bitten rahasto
  • Hilja ja Alpo Savolaisen säätiö
  • Jorma Vokkolaisen rahasto
  • Kangasniemen kunnan sivistystoimi
  • Kangasniemen kunta
  • Keskuskadun Sauna
  • Keskustan Pieksämäen kunnallisjärjestö ry
  • Kinnunen Oy
  • K-Supermarket Karikon stipendi
  • K-Supermarket Rokkalan stipendi
  • Laila Huttusen stipendirahasto
  • Lions Club Pieksämäki MLK
  • Lions Club Pieksämäki/Keskus ry
  • Lions Club Virtasalmi
  • Maatalouskoulujen stipendirahasto
  • Metsäalan stipendirahasto
  • Metsämiesten Säätiö
  • Metsäurakointi Puustinen
  • Mikkelin Puutarhayhdistys
  • Opiskelijayhdistys Esedu ry
  • Osuuspankki
  • Pieksämäen Ammattikoulun opettajat r.y.
  • Pieksämäen Insinöörit ry
  • Pieksämäen Rotaryklubi
  • Pieksämäen seudun Lottaperinneyhdistys ry
  • Pieksämäen Yrittäjät ry
  • Pisaba ry
  • Ponsse, Einari Vidgrén säätiö
  • Pohjola-Norden ry
  • Savon Voima Oyj
  • Schwarzkopf Professional
  • SEHL (Suomen Ensihoitoalan liitto)
  • Seppälän Koulukuvat Oy
  • SKAL Itä-Suomi
  • Sähköalan työntekijät ry
  • Tehy
  • Tikkurila Oyj
  • Veisto Oy
  • Viivi Savanderin rahasto
  • Vähittäiskaupan ammattikasvatussäätiö
Jaa sivu